Josemaría Escríva de Balaguer

 

Narození 9. ledna 1902, Barbastro, Španělsko
Úmrtí 26. červen 1975, Řím, Itálie
Svátek 26. červen
Blahořečen 17. května 1992, papežem Janem Pavlem II.
Svatořečen 6. října 2002, papežem Janem Pavlem II.
Uctíván církvemi římskokatolická církev
 
 
 
Svatý Josemaria Escriva (1902-1975) - španělský katolický kněz, zakladatel Opus Dei - celým jménem Jose María Julián Mariano Escrivá de Balaguer y Albas - se narodil v Barbastru ve Španělsku 9. ledna 1902 a zemřel v Římě 26. června 1975. Svatý Josemaria Esciva otevřel v katolické církvi novou cestu ke svatosti učením, že muži a ženy se mohou stát svatými při vykonávání své práce a plněním každodenních povinností v křesťanském duchu.
 
Mládí
 
Josemaria měl pět sourozenců: starší Carmen (1899-1957) a Santiaga (1919-1994), a tři mladší sestry, které zemřely v mladém věku. Jeho rodiče, Jose a Dolores, dali svým dětem hlubokou křesťanskou výchovu.
 
V roce 1915 byl uzavřen podnik Jose Escrivy a celá rodina se musela přestěhovat do Logroña. Jako dospívající chlapec v Logroñu Josemaria poprvé zaslechl své povolání. Pohnut pohledem na stopy bosého mnicha ve sněhu, pocítil, že Bůh po něm něco žádá, ale nevěděl přesně co. Myslel si, že kněžství by mohlo objevit a splnit toto Boží volání. Proto se na ně začal připravovat, nejprve v Logroñu a potom v Zaragoze.
 
Založení Opus Dei
 
Po smrti svého otce v roce 1924 se Josemaria stal hlavou rodiny. Po vysvěcení v roce 1925 začal sloužit ve venkovské farnosti, potom se přesunul do Zaragozy. V roce 1927 mu jeho biskup dal svolení k přestěhování do Madridu, aby mohl získat doktorát práv.
 
Dne 2. října 1928, během duchovních cvičení, Otec Josemaria uviděl to, co po něm Bůh žádal: aby založil Opus Dei, cestu posvěcování v každodenní práci a plnění běžných křesťanských povinností. Od té chvíle pracoval na uskutečňování tohoto úkolu, zatímco pokračoval v kněžské službě, zvláště k chudým a nemocným. Během těchto prvních let Opus Dei také studoval na universitě v Madridu a učil, aby podporoval svoji rodinu.
 
Když v Madridu začala občanská válka, náboženské pronásledování přimělo Otce Josemariu vykonávat kněžskou službu tajně a skrývat se neustálým přesunem z místa na místo. Náhodou se mu podařilo opustit hlavní město a po nesnadném útěku přes Pyreneje se usídlil v Burgosu. Po skončení války v roce 1939 se vrátil do Madridu, kde konečně získal doktorát práv. V následujících letech dával mnoho duchovních cvičení pro laiky, kněze a duchovenstvo a horlivě pracoval pro Opus Dei.
 
Rozšíření Opus Dei
 
V roce 1946 se Otec Josemaria usídlil v Římě. Během pobytu v Římě získal doktorát teologie z Lateránské university a papežem Piem XII. byl jmenován konzultantem dvou vatikánských kongregací, čestným členem Pontifikální teologické akademie a čestným prelátem.
 
Často z Říma cestoval do mnoha evropských zemí, při jedné příležitosti i do Mexika, aby podnítil šíření Opus Dei do těchto míst. V letech 1974 a 1975 podnikl dvě dlouhé cesty do řady zemí Latinské Ameriky, kde se setkal s mnoha lidmi, se kterými mluvil o křesťanském povolání ke svatosti.
 
Mons. Escriva zemřel v Římě 26. června 1975. Do té doby se Opus Dei rozšířilo do mnoha zemí a ovlivnilo bezpočet životů. Po jeho smrti tisíce lidí včetně více než třetiny světových biskupů poslalo do Říma dopisy se žádostí, aby papež zahájil proces jeho beatifikace a kanonizace.
 
Svatořečení
 
Papež Jan Pavel II. blahořečil Mons. Escrivu 17. května 1992. O deset let později, 6. října 2002, jej na Svatopetrském náměstí v Římě před velkým zástupem svatořečil. Při té příležitosti řekl papež v homilii: "Pokračujte v jeho stopách a rozšiřujte ve společnosti vědomí, že jsme všichni povoláni ke svatosti, bez rozdílu rasy, třídy, kultury a věku."
 
 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode