Papež: Společnosti je potřeba pomoci od všech útoků na život

07.02.2016 21:46

Papež: Společnosti je potřeba pomoci od všech útoků na život

Převzato z: radiovaticana.cz

Vatikán. Zastavit válku v Sýrii a odvážit se k vnitřní proměně na obranu života, k tomu vyzýval papež František po dnešní modlitbě Anděl Páně. Připomněl rovněž zítřejší oslavy čínského nového roku a své nadcházející setkání s moskevským patriarchou Kirillem.

Na náměstí svatého Petra se dnes v poledne shromáždilo asi 40 tisíc lidí. Papež František se ve své promluvě před modlitbou Anděl Páně zastavil před dnešní evangelijní perikopou o povolání prvních učedníků.

Evangelium této neděle nám vypráví – v podání sv. Lukáše – o povolání prvních Ježíšových učedníků (Lk 5,1-11). Dochází k němu v běžném kontextu každodenního života. Na břehu Genezaretského jezera je několik rybářů, kteří po noci marné práce bez úlovku propírají a ukládají sítě. Ježíš vstoupí na loďku jednoho z nich, Šimona zvaného Petr, požádá jej, aby trochu odrazil od břehu, a začíná kázat Boží slovo lidem, kteří se v hojném počtu shromáždili. Když domluví, řekne Petrovi, ať zajede na hlubinu a rozhodí sítě. Šimon už Ježíše znal a měl zkušenost se zázračnou mocí jeho slova, proto mu odpovídá: „Mistře, celou noc jsme se lopotili, a nic jsme nechytili. Ale na tvé slovo spustím sítě“ (v. 5). A tato jeho víra není zklamána: sítě se totiž naplní takovým množstvím ryb, že se téměř trhají (srov. v. 6).

Když rybáři vidí takto mimořádnou věc, jsou naplněni nesmírným úžasem. Šimon se vrhne Ježišovi k nohám a říká: „Pane, odejdi ode mě: jsem člověk hříšný!“ (v. 8). Ono zázračné znamení jej přesvědčilo, že Ježíš není pouze obdivuhodný Mistr, jehož slovo je pravé a mocné, ale že je Pán, že se v něm zjevuje Bůh. A tato blízká přítomnost probouzí v Petrovi silné vědomí vlastní ubohosti a nehodnosti. Ze své lidské perspektivy má za to, že mezi hříšníkem a Svatým musí být jistá vzdálenost. Ve skutečnosti však právě jeho hříšnost vyžaduje, aby se od něho Pán nevzdaloval, stejně tak jako se lékař nemůže vzdálit od nemocného.

Překlad celé promluvy najdete ZDE

Po modlitbě Anděl Páně Svatý otec vybídl mezinárodní společenství k úsilí o mír v Sýrii:

„S velikým znepokojením sleduji dramatický osud civilního obyvatelstva, které se v milované Sýrii ocitlo uprostřed prudkých bojů a bylo přinuceno všechno opustit, aby uniklo válečným hrůzám. Chci vyjádřit své přání, aby těmto lidem byla s velkorysou solidaritou poskytnuta pomoc, která je nezbytná pro jejich přežití a důstojnost. Zároveň se obracím s apelem na mezinárodní komunitu a naléhavě vybízím, aby s využitím všech možností přivedla zúčastněné strany k jednacímu stolu. Jedině politické řešení konfliktu bude schopné zajistit budoucnost smíření a míru této drahé a trýzněné zemi, za niž prosím, abyste se velmi modlili.“
– Svatý otec šel příkladem a ihned se spolu se všemi přítomnými pomodlil „Zdrávas Maria“ na úmysl Sýrie.

Předtím než Petrův nástupce pozdravil přítomné poutníky, připomněl ještě tři události těchto dní: První byl dnešní Den pro život, který se slaví v Itálii na téma „Milosrdenství dává vzkvétat životu“:

„Připojuji se k italským biskupům s přáním, aby se vládní, výchovné a sociální instituce s novým nasazením angažovaly ve prospěch lidského života od početí po jeho přirozený konec. Naší společnosti je potřeba pomoci, aby se uzdravila ze všech útoků na život a našla odvahu k vnitřní proměně, která se projevuje ve skutcích milosrdenství.“

Papež František připomněl také zítřejší Den modliteb a reflexe proti obchodu s lidmi, který jak řekl:
„...nabízí všem příležitost, aby pomohli novým otrokům dneška zlomit těžké okovy zneužívání a získat zpět svoji svobodu a důstojnost. Myslím především na všechny tyto ženy, muže a děti, kterých je tak mnoho! Je nutné nasadit veškeré úsilí k vykořenění tohoto zločinu a neomluvitelné hanby.“

A nakonec se obrátil k posluchačům z Dálného východu s přáním nového roku:
„Zítra miliony mužů a žen na Dálném východě a v různých částech světa oslaví lunární nový rok. Chtěl bych jim všem popřát, aby mohli zakoušet pokoj a mír v kruhu svých rodin, které jsou privilegovaným místem, v němž se prožívají a předávají hodnoty lásky a přátelství, dobrého soužití a sdílení, pozornosti a péče o druhého. Kéž nový rok přinese plody soucitu, milosrdenství a solidarity.“

Papež František pak vybídl shromáždění k potlesku pro ty, kdo zítra oslaví čínský nový rok a v samém závěru připomněl ještě svoji nadcházející apoštolskou cestu do Mexika, v jejímž rámci – jak řekl – se v Havaně setká s ruským pravoslavným patriarchou Kirillem, kterého označil za svého „drahého bratra“.

(job)

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode