Po letitých schodech stoupali až k Mlynáři a Žebrákovi

06.09.2012 21:16

Po letitých schodech stoupali až k Mlynáři a Žebrákovi

Převzato z: rakovnicky.denik.cz
Odkaz: rakovnicky.denik.cz/zpravy_region/po-letitych-schodech-stoupali-az-k-mlynari-a-zebrakovi-20120904.html

Rakovník – Dostat se jen tak na zvonici u kostela, to se nepovede hned tak někomu. V pátek se to poštěstilo dětem, které pobývaly na muzejním táboře.

Když ráno po osmé pan farář Vojtěch Novák odemkl dveře zvonice, na všechny dýchlo trochu tajemna. Celá výprava opatrně vystoupala po letitých schodech až ke zvonům Mlynář a Žebrák.

„Kdo ví, kdy byla zvonice postavena?" ptal se Vojtěch Novák. „Devatenácté století?" Odhadovaly děti. Kdepak, zvonice byla postavena v roce 1495. Kvůli tomu, že se jeden mlynář rozhodl darovat městu zvony. Jenže byly tak velké, že by je věž kostela neunesla, proto byla postavena zvonice. To vše se děti u zvonů dozvěděly. A k tomu ještě, že se na ně zvonilo naposledy o Vánocích a museli je rozhoupat čtyři silní chlapi.

Pak se táborníci přesunuli do kostela. Dozvěděli se pár střípků z historie, víry i proč se právě restauruje hlavní oltář.Míša z Rakovníka si tábor pochvaloval: „Na ostatních táborech se chodí do akvaparku nebo na medvědy. Tady jsme zažili úplně něco jiného a poznali moc zajímavých věcí. Proto jsem si taky tábor vybral. A taky proto, že tady je i moje spolužačka Míša. Po prázdninách půjdeme spolu do třetí třídy."

Míša zase vzpomínala na jeleny v Lánské oboře a pak na lamy s antilopami ve Školním zemědělském podniku Lány.

Nápad uspořádat příměstský muzejní tábor přinesl ředitel Muzea TGM v Rakovníku František Povolný a Magda Elznicová.

Celý poslední prázdninový týden děti navštěvovaly jednotlivé pobočky muzea. Například si prohlédly zahradu lánského zámku, Skryjská jezírka, zajeli do Jesenice. Hned v pondělí se vypravily s archeoložkou Kateřinou Blažkovou na Kokrdy. Tady si vyprávěli o historické bitvě v roce 1620. Poslední den procházely památky v Rakovníku. Po zvonici a kostele si ještě vyšláply třeba na Vysokou bránu.

Na první muzejní tábor docházelo průběžně sedm dětí. „Byly spokojené. Jejich rodiče nápad také přivítali. Říkali, že děti doma s nadšením vyprávějí zážitky a večer brzy usnou. Už se nám tu hlásily, že příští rok přijdou znovu. Proto bychom chtěli tábor zopakovat," řekla jedna z organizátorek Jana Paulová.

Autor: Šárka Hoblíková

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode