Převoz relikvie sv. Václava a modlitba za český národ

24.09.2014 19:19

www.apha.cz/jiz-posedme-se-lide-zastavi-pod-sochou-sv-vaclava

www.apha.cz/prevoz-relikvie-sv-vaclava-2014

 

Převoz relikvie sv. Václava a modlitba za český národ

Převzato z: apha.cz

Slavnostní převoz svatováclavské relikvie do Staré Boleslavi v doprovodu čestné jednotky motocyklů Hradní stráže a s poctami, které jsou vzdávány pouze hlavě státu, se stal již tradicí. Během symbolické cesty sv. Václava do Staré Boleslavi bude na mnoha místech naší země 27. září 2014 od 18.00 hodin probíhat modlitba za český národ.

Světcova lebka, která je již od středověku předmětem úcty, je dodnes vnímána jako symbol české státnosti. Je proto také stále velmi bedlivě střežena. Je uložena v metropolitní pokladnici pražské katedrály, která je běžně nepřístupná, a vystavuje se jen při výjimečných příležitostech. Na národní svatováclavskou pouť je převážena v prezidentském voze ve speciální schránce ze skla a ze dřeva. O její bezpečnost po celou dobu převozu budou, tak jako každý rok, pečovat zástupci dvou kapitul: Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze a Kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi.

Do Staré Boleslavi relikvie sv. Václava tentokrát dorazí v doprovodu pražského arcibiskupa. Za zvuku zvonů bude před 20.00 hodinou přivítána věřícími a přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na tamním oltáři. Poté od 20.00 hodin následuje slavnostní svatováclavský koncert se svatováclavským čtením.

V kryptě baziliky sv. Václava se před lebkou přemyslovského knížete a mučedníka v průběhu století sklonily mnohé významné osobnosti naší země. V roce 2009 uctil svatováclavskou relikvii také papež Benedikt XVI. při své návštěvě České republiky. Bylo to poprvé, co se lebce sv. Václava poklonil papež přímo na místě jeho mučednické smrti.

V den svátku sv. Václava 28. září bude relikvie sv. Václava přítomna spolu s Palladiem české země poutní mši svaté na Mariánském náměstí. Po jejím skončení se relikvie vrátí zpět do krypty kostela sv. Václava, kde bude vystavena a kde bude po celou dobu střežena duchovními a členy Hradní stráže. Odjezd relikvie zpět do Prahy bude před 17.00 hodinou opět prezidentským vozem a v doprovodu čestné jednotky motocyklů Hradní stráže. V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha bude připravena na večerní mši svatou, která zde bude slavena od 18.00 hodin.

Pro lebku sv. Václava nechal císař Karel IV. zhotovit svatováclavskou korunu, nejstarší součást českých korunovačních klenotů. Lebka je jedním z nejdůležitějších ostatků přemyslovského knížete, které se dochovaly. V novější době ji podrobil důkladnému prozkoumání antropolog Emanuel Vlček, který se jednoznačně vyslovil ve prospěch její pravosti. (Aleš Pištora)

 

Kontakt

P. Vojtěch Novák

fara.rakovnik@email.cz

Žižkovo nám. 189
Rakovník 269 01

+420 737 211 101
+420 313 512 274

č.ú.: 540034359/0800 - ČS

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode