Začínají Svatovítské varhanní večery

30.06.2014 22:46

Začínají Svatovítské varhanní večery

Převzato z: apha.cz

Metropolitní kapitula u sv. Víta ve spolupráci se Správou Pražského hradu pořádá letos již čtvrtý ročník mezinárodního varhanního festivalu v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. V úterý 1. července 2014 představí varhanice Eva Bublová od 19.00 hodin hudbu Césara Francka a Oliviera Messiaena.

Projekt, jehož duchovním otcem je a nad nímž záštitu převzal arcibiskup kardinál Dominik Duka, je prestižní kulturní událostí letošního léta a zároveň vrcholné turistické sezóny. Záměrem je umožnit zájemcům o varhanní hudbu jedinečný zážitek ze zvuku unikátních romantických Mölzerových varhan v monumentální architektuře katedrály a jedinečný dojem z ohromného magického prostoru rozeznělého čtyřmi a půl tisíci píšťal. Provoz v katedrále sv. Víta je totiž prvoplánově podřízen liturgickému a turistickému účelu a příležitost slyšet hrát nástroj koncertně, s využitím všech jeho možností, se naskytne skutečně pouze zřídkakdy.

Festival rovněž vytváří příležitost slyšet v pěti festivalových večerech (festivalové úterky v období 1. - 29. července) v interpretaci pěti renomovaných varhaníků včetně zahraničního interpreta nejzajímavější tituly z varhanní literatury napříč obdobími, styly a žánry, včetně skladeb soudobých autorů. Záměrně jsou do programu zařazována i varhanní díla, která díky svým nárokům na dispozici nástroje na běžných varhanách interpretovatelná nejsou (letos např. Messiaenův cyklus Oslavená těla, Laudes Petra Ebena nebo VI. varhanní symfonie Widorova). Šéfdramaturgem festivalu je totiž osoba z nejpovolanějších – hudební ředitel a titulární varhaník svatovítského dómu MgA. Josef Kšica.

Festival není financován z žádných grantů ani dotací a je koncipován jako nekomerční aktivita při zachování cenově dostupného vstupného pro širokou veřejnost. Podpořte i vy budoucí ročníky festivalu svou účastí na tom letošním. Více na www.svvv.cz. (Aleš Pištora)

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode