Papež František

 

 

Rodné jméno                      Jorge Mario Bergoglio
Začátek pontifikátu             13. března 2013
Konec pontifikátu                úřadující
Předchůdce                         Benedikt XVI.
Nástupce                            úřadující
Datum narození                  17. prosince 1936 (76 let)
Místo narození                    Buenos Aires, Argentina

 

František (latinsky Franciscus), vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013. Stal se prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu a prvním z Tovaryšstva Ježíšova (jezuitského řádu). Jde rovněž o prvního mimoevropského papeže od 8. století, kdy římskokatolickou církev vedl Řehoř III., pocházející ze Sýrie.

Středoškolským vzděláním je chemik. Později se stal profesorem teologie. V letech 1973 až 1979 působil jako jezuitský provinciál v Argentině. Od roku 1998 až do svého zvolení papežem byl arcibiskupem Buenos Aires a argentinským primasem a od roku 2001 také kardinálem.

 Mládí a studium

Narodil se v Buenos Aires italským imigrantům Mariovi a Regině Bergogliovým jako jedno z pěti dětí. Jeho otec pracoval jako železniční dělník.[2] Vystudoval chemicko-průmyslovou střední školu, poté v březnu 1958 ve 21 letech vstoupil do jezuitského řádu. Pokračoval pak ve svém studiu při pobytech v řádových domech na různých místech Argentiny. Po několik měsíců studoval též v Německu, a to na renomované Vysoké škole filozoficko-teologické Sankt Georgen (Philosophisch-Theologische Hochschule Sankt Georgen) ve Frankfurtu nad Mohanem, která byla založena v roce 1926 jako vzdělávací instituce pro jezuity několika německých biskupství.

Papež František ovládá několik jazyků, kromě rodné španělštiny také latinu, italštinu a němčinu.

Kněžská dráha - Vysvěcení na kněze

Kněžské svěcení přijal 13. prosince 1969, věčné sliby jako řeholník složil 22. dubna 1973. Poté působil jako novicmistr, profesor teologie a argentinský jezuitský provinciál (v letech 1973 až 1979).

Biskup

Dne 20. května 1992 jmenoval papež Jan Pavel II. Bergoglia pomocným biskupem v Buenos Aires. Biskupské svěcení mu udělil 27. června téhož roku arcibiskup Buenos Aires kardinál Antonio Quarracino. O pět let později, v červnu 1997 byl jmenován arcibiskupem-koadjutorem. Funkce arcibiskupa se ujal 28. února 1998 po smrti kardinála Quarracina.

Kardinál

Při konzistoři v únoru 2001 byl arcibiskup Bergoglio papežem Janem Pavlem II. jmenován kardinálem. Při konkláve v roce 2005 byl zmiňován mezi tzv. papabile, tedy favorizovanými nástupci zemřelého papeže. V letech 2005 až 2011, tedy po dvě tříletá funkční období, byl předsedou Argentinské biskupské konference.

Papež

Od 12. března 2013 se konalo konkláve kardinálů v Sixtinské kapli ve Vatikánu. Hned následujícího dne, tedy 13. března, se stal dosavadní kardinál Bergoglio 266. papežem katolické církve. Jeho zvolení v pátém kole tajné volby bylo oznámeno bílým kouřem v 19:07 SEČ. Jako vůbec první papež v dějinách církve si zvolil jméno František, a to na počest sv. Františka z Assisi. Nepřeje si ale používat jméno s římskou číslovkou, tedy František I., nýbrž jen František.

Názory a postoje

Když Argentina v roce 2010 jako první latinskoamerická země zlegalizovala sňatky homosexuálů, kritizoval kardinál Bergoglio toto opatření jako „destruktivní záměr proti Božímu plánu“. Adopce dětí homosexuálními muži označil za „formu diskriminace dětí“.

Papež František tvoří kompromis mezi levicovou teologií osvobození a tradicionalismem jezuitského řádu. Ve své diecézi vystupoval faktickým jednáním proti apoštolskému listu Summorum pontificum a tradiční liturgii. Má dobré vztahy s židy a protestanty.

Je znám svým zájmem o lidi nakažené virem HIV, v minulosti je často navštěvoval v hospicích. Dokonce veřejně políbil člověka nakaženého tímto virem a omyl mu nohy.

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode